28 May 2007

Поетите-журналисти Стоян Терзиев и Антон Баев с награди “Пловдив”

В навечерието на 24 май в Драматичния театър в Пловдив бяха връчени годишните награди “Пловдив” за принос в изкуството и културата.

В раздела “литература” приза грабна Антон Баев за книгата му “Белези от българин”. За “журналистика” наградата получиха Стоян Терзиев и Владислав Севов за предаването им “Колаж” на ТВ “Евроком България”. За “фотография” бе отличен Евгени Цветков от в. “Марица”. Носител на наградата за “художествен превод” стана Йордан Костурков за превода на романа на Гор Видал “Империя”. В раздел “изобразително изкуство” бе награден Рангел Стоилов - Бачо. За “театър” приза грабна спектакълът “Кървава сватба” на Мариус Куркински. Наградата за архитектура бе за арх. Цветана Пръмова за проекта й - новата сграда на автогара "Родопи". В раздела Изкуство за деца, Пловдивския куклен театър бе отличен за спектакъла на режисьорката Ева Косевска "Тримата братя и златната ябълка". Призът за музика бе за Николай Серафимов за спектакълът му "Къде е любовта" на Музикхолния театър.

Награда “Пловдив” се връчва от 1981 г под патронажа на кмета на града. Призът представлява бронзова пластика на скулптора Димчо Павлов.



Екип на Словеса

Кънчо Кожухаров получи литературната награда "Тодор Влайков"


По повод 15-тите юбилейни Влайкови дни в навечерието на най-светлия български празник 24 май – Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост в Пирдоп бе връчена Национална литературна награда “Тодор Влайков”.

Наградата е учредена от Община Пирдоп и се връчва за първи път. Литературният критик Михаил Неделчев – председател на журито, оповести победителя. Това е Кънчо Кожухаров – писател, журналист и преводач от София. Неговият разказ “Реликвата” бе номиниран сред 21 участници в конкурса.

Носителят на тази първа национална литературна награда получи от кмета на общината Цанко Цанов статуетка, която изобразява фигурата на дядо Влайков в цял ръст, както и парична награда от 1 000 лв. Автор на пластиката е Иван Любенов.



Ренета Атанасова

Време е за книжен панаир

Тази сряда се открива Пролетният панаир на книгата в НДК и в продължение на пет дни книгите ще се радват на особено внимание. Раздаване на автографи, разговори с публиката, четене на глас - в програмата са включени над трийсет премиери, ще бъдат представени поне още толкова нови издания, а издателствата, които са заявили участие, са повече от сто.

На площ от над 700 кв.м ще бъдат представени всякакви заглавия - от луксозни детски енциклопедии до сборници с поезия, романи на съвременни чужди писатели, готварски книги и класика. За първа години издателите си организират и бал във вечерта на откриването. Тогава ще бъде връчена и наградата на асоциация "Бронзов лъв" за "най-добре издадена книга" през годината.

Повечето премиери са на български писатели. На 30 май от 13.00 часа Георги Господинов ще раздава автографи на щанда на издателство "Жанет-45". Тези дни излиза от печат и новата му книга - "Балади и разпади", която събира трите му поетични книги - "Лапидариум", "Черешата на един народ", "Писма до Гаустин", и нови стихове в едно. Двама млади автори - Стоил Рошкев и Вергил Немчев, ще представят първите си романи - "Жени по китайската стена" и "Радио".

Поетът Пламен Антов ще чете стихове от новата си книга "Лисабон, или краят на поезията". Издателство "Хермес" пък издава две книги на български автори - Момчил Цонев и Светла Павлова, които са носители на първите награди за проза и поезия на литературния конкурс за първа книга от млад автор. "Подир сенките на литературата" пък е заглавието на новата книгата на Митко Новков с литературна критика.

Паралелна програма ще има и в литературно кафене "Хеликон" - включена е премиера на книгата на Кристин Димитрова "Сабазий", която вече беше отличена в конкурса "Митовете", ще бъде представен сборник с разкази на холандски писатели, сборник с пиеси и есета на Йожен Йонеско - "Въздушният пешеходец", романът на Станимир Кискинов "Живот в тройка" и др.

Междувременно в книжарница "Хеликон" беше открита и изложба на оригинални разделители. В последно време почти всички книги излизат снабдени с книгоразделители, а тази изложба се опитва да представи по нов и артистичен начин въпросните аксесоари за книги.

Гмурци и масова култура по Доктроу


На българските читатели Едгар Лорънс Доктроу е познат предимно с култовия си роман “Рагтайм” (филмиран от Милош Форман). Американският писател е работил в сценарния отдел на Columbia Pictures, бил е главен редактор на New American Library, Dial Press и други издания.

Счита се за един от най-значимите съвременни американски писатели, чиито книги са панорамни картини на живота в САЩ от края на ХІХ и началото на ХХ в. Сред световните му бестселъри са романите “Книгата на Даниъл” и “Били Батгейт”.

Този месец издателство Унискорп издава “Езерото на Гмурците”. Книгата възкресява 30-те години на ХХ в. в САЩ. За нея самият Доктроу казва: “Да се приеме като толкова особен един роман, в който има загриженост за нашето общество, е факт, показателен по-скоро за нашето време, отколкото за която и да е от книгите ми. Сега знам, че всеки миг си има своя истина и това, което наричаме измама, е всъщност истината на отделния миг, желанието той да бъде това, което изглежда.

Действието в “Езерото на Гмурците” се развива през 1936 г. Депресията след голямата икономическа криза е накарала хиляди младежи да напуснат родните места. Те скитат из страната в търсене на временна работа.

Един от тях е Джо. Той изоставя пътуващите панаирджии, на които помага, зърва едно голо момиче в осветения прозорец на частен влак, поема по железопътната линия и попада в огромното имение на индустриалец.

Хората искат да забравят грижите си, гмурват се в масовата култура на фабриките за мечти, в един измислен свят. Така Гмурците са не само вид птица, а и заблудени, загубили способността да разсъждават хора.

Финалът на романа е уникален: “…те презираха живота ми, не можеха да понесат сочната жизненост на моето съществуване. Този път гостите бяха гангстери, пълни с романтика, крадци, изнудвачи, убийци от най-долен сорт, с жените си, може би курви, може би - не.

Старецът ги посрещна сърдечно, с радост чу мненията им за бивака, възхити се от тесните рокли и червените устни на жените опиянен, че има тъй неподходящи за мястото тук гости, край Езерото на Гмурците.”

Издава Унискорп

Литературно кафене Хеликон

Литературно кафене Хеликон

Ви кани на

Осмата си панаирна сесия

(книжарница Хеликон-Витоша, бул. Патриарх Евтимий 68)

30 май (сряда)

16 часа – представяне на сборника с пиеси и есета на Йожен Йонеско “Въздушният пешеходец”

с участието на преводача Огнян Стамболиев

съвместно с издателство “Леге артис”

17 часа – представяне на романа “Живот в тройка” на Станимир Кискинов

с участието на Димитър Сотиров, изпълнителен директор на Българската медийна коалиция

съвместно с издателство “Изток-Запад”

18.30 часа - представяне на биографията “Дънов” на Георги Гълов

с участието на музиканта Андрей Грива, председател на Управителния съвет на Бялото братство

съвместно с издателство “Импулс”


31 май (четвъртък)

17 часа - представяне на “Езиковият инстинкт” на знаменития американски когнитивист Стивън Пинкър

с участието на проф. Енчо Герганов

съвместно с издателство “Изток-Запад”

18 часа – представяне на романа “Сабазий” на Кристин Димитрова, спечелил конкурса за българско участие в световния проект “Митовете”

съвместно с издателство “Инк”

19 часа – представяне на сборника с разкази на съвременни холандски писатели “Истории от ниската земя”

с участието на холандския писател Й. Бернлеф и на Негово Превъзходителство Посланика на Кралство Холандия у нас г-н Вилем ван Ее

съвместно с фондация “Андрона”


1 юни (петък)

17 часа – дискусия около книгите явления на Димитър Златков “Смъртта на големите босове” и “Войната ВИС – СИК”

с участието на автора

съвместно с издателство “Ню Медиа Груп”

18.30 часа – представяне на повестта “Почти интимно” на Ирина Папанчева

съвместно с издателство “Кронос”


2 юни (събота)

17 часа – представяне на “Българската идентичност в европейски хоризонти” на англицистката от Софийския университет доц. Татяна Стойчева

с участието на Владимир Трендафилов

съвместно с издателство “Изток-Запад”

19 часа – представяне на романа “История за любов и мрак” на американския писател Амоз Оз

с участието на Владимир Трендафилов

съвместно с издателство “Millenium”


5 юни (вторник)

18 часа - представяне на сборника с разкази и повести “Старите кактуси” на Иван Колебинов

с участието на журналиста от вестник “Политика” Роберт Леви

съвместно с издателство “Фабер”

Петко Дюлгеров, изпълнителен директор на Асоциация "Българска книга"

Петко Дюлгеров: Има какво да се желае по отношение интереса на младите хора към книгата
26 май 2007 | 06:38 | Агенция "Фокус"


Кой ще вземе наградата на Асоциацията на българската книга на тазгодишния панаир на книгата и как ще бъде върнат интересът на младите хора към българската книга - това коментира пред Агенция "Фокус" Петко Дюлгеров, изпълнителен директор на Асоциацията на българската книга

Фокус: Г-н Дюлгеров, какво ще допринесе кирилицата към европейската култура, след като вече сме част от европейското семейство?
Петко Дюлгеров: Ние даваме на света и в частност на Европа едно ново културно многообразие, едно ново звучене и усещане с нашите традиционни национални ценности, с нашата култура и нашата национална самобитност.
Фокус: Асоциацията на българската книга ще даде наградата "Бронзов лъв" на тазгодишния панаир на книгата.
Петко Дюлгеров: Това е наградата, която Асоциацията дава между два пролетни панаира в периода от 2006 г. до сега. Издатели и журналисти номинират заглавия, а комисия определя най-добрите.
Голямата награда "Бронзов лъв" е за цялостен принос, за полиграфическо изпълнение, за качество на текста, за принос към националната култура.
Но има и дипломи, които се дават за принос към националната култура, за литературата за деца, за новаторски проекти и за оригинална издателска концепция.
Фокус: Колко книги се състезават тази година за голямата награда?
Петко Дюлгеров: Над 40 заглавия бяха номинирани и представени на изборната комисия.
Фокус: С какви нови книги ще зарадвате българските читатели?
Петко Дюлгеров: Всички посетители, читатели и почитатели на българската книга могат да намерят на Панаира на книгата в НДК актуални и интересни заглавия по тематика и по жанрове. Надяваме се всеки посетител да намери това, което търси. Българският издателски бранш показва не само едно голямо разнообразие по жанрове, но и едно много добро качество на продукцията, което може да радва всеки почитател на книгата.
Фокус: Как според вас трябва да се промени политиката по отношение на книгоиздаването, какво е необходимо да се направи?
Петко Дюлгеров: Ние направихме една стратегия за устойчиво развитие на книгоиздаването с институциите, които работят за книгата - Министерството на културата, Министерството на образованието и науката. Сега заедно с Министерството на образованието направихме националния конкурс за съчинение за ученици от пети клас на тема: "Какво ми дава книгата". Ще връчим наградите по време на пролетния панаир на книгата. Идеята е чрез съдействието на институциите да разработим тази национална политика за книгата, която трябва да включва помощ от страна на държавата и облекчени условия за издаване на българската книга.
Фокус: Това е програмата "Четяща България"?
Петко Дюлгеров: Ние сме се обединели около темата "Четяща България" и заедно с всички държавни институции и неправителствени организации търсим начин за нейната реализация.
Фокус: С какви инициативи Асоциацията на българската книга се опитва да събуди интерес у повече читатели?
Петко Дюлгеров: Знаете, че програмата "Четящата България" отделя специално внимание на четенето. Ние направихме голям читателски маратон, заедно със Съюза на библиотечните и информационни работници, които са ни традиционни партньори. Това събитие мина много добре по цялата страна, прие се с голям интерес. В над 50 библиотеки в повече от 30 градове и села имаше прояви. Известни автори и творци подкрепиха тази наша инициатива - Валери Петров, Стефан Цанев, Боян Биолчев и Георги Константинов, което говори, че интересът към книгата е жив.
Фокус: Често се чува в общественото пространство, че много от младите хора не познават българските писатели, те не са добре застъпени в училищните програми?
Петко Дюлгеров: За съжаление, след наше изследване сред младите хора стана ясно, че има какво да се желае по отношение на техния интерес към книгата. Но трябва да знаем, че отношението към книгата се възпитава в най-ранна възраст. За нас е важно да насочим усилията както към младите хора, така и към техните родители, които да провокират този интерес на младия човек.
Много е важен, разбира се, и целият образователен процес в най-ранна възраст - от детските градини, училището. Имаме идея да направим заедно с детските градини и библиотеки. Тук работим по проекта "Моята първа книжка", който ще стартира след време с подкрепата на държавни институции. Нашата идея е, че трябва да има по-комплексна национална политика, да привлечем повече национални институции и граждани, за да знаят нашите деца кои са българските автори не само като имена, но да знаят и какво стои зад това име.
Десислава АНТОВА

23 May 2007

Книгоиздаване - изпит

Колеги, днес ( вчера, 22 май ) с част от курса и Гриша Атанасов решихме изпитът ни по Увод в книгоиздаването да се проведе на 20. 06. от 11 часа. Смятаме, че датата е подходяща, предишният изпит се пада на 15-ти и имаме 5 дни.
Възражения май не се приемат, но все пак, ако има такива, нека ги обсъдим на следващата лекция, за да няма твърде много недоволни.
София престана да бъде толкова дъждовна, да видим до кога :) Поздрави!

16 May 2007

Фестивал на спомените

Фестивалът на спомените е място за срещи, където на паметта и начина, по който се свързваме със собствените си спомени, е отделено особено внимание.

Целта на феста е да срещне светове и хора, които обикновено не се срещат, да направи това в уютната и интимна обстановка на малкото балканско селце Бела Речка с неговите симпатични жители, кози и стари орехови дървета и да даде достатъчно пространство на всеки да се чувства включен, част от движението, себе си.

Тази година голямата тема са буквите, с които пишем – кирилицата като обща памет / граница / проблем / наследство / идентичност / връзка. Ще можеш да участваш в работилници, да рисуваш, пишеш, играеш, гласуваш за най-добрите идеи.

Още – можеш да превърнеш свой спомен в бижу, да провериш къде живееш повече – в миналото, настоящето или бъдещето, да чуеш от чехите как и защо там устната история преживява такъв бум, че дори направиха народна асоциация.

Ако си задаваш въпроса – какво се случва все пак в едно селце от това, че там има фестивал на спомените, ела и задавай въпроси на живо.

И тъй като фестът в Бела Речка е преди всичко за сетивата – можеш и просто да се научиш да танцуваш ориенталски танци от Мурат, който идва за това чак от Истанбул или северозападни хора от лелите Христина и Елена от Бела Речка, да слушаш на живо духовия оркестър на Вършец и спонтанна музика на Унмани (цигулка, бас, тампури, хармониум, перкусии) в един от дворовете на селото.

Останалото – на място.

Как да стигнеш, как да си запазиш място, къде да спиш и да се храниш, какво друго да правиш – на www.goatmilk-fest.org.

Гергана Въглярска @ Иде ли?

11 May 2007

ПРЕМИЕРИ - ФЖМК

Уважаеми колеги,

Заповядайте на премиерите на новите издания на ФЖМК



На 14 май 2007 г., понеделник, от 14 ,00 часа – зала 43 на ФЖМК.

Промоция на книгата на проф. д-р Веселин Димитров „Радиопрограмата" организирана от катедра „Радио и телевизия".

На 16 май 2007, сряда, 17,00 часа – зала 16 на ФЖМК.

Катедра „Печат и книгоиздаване" и Университетско издателство „Св. Климент Охридски" представят сборника „Бизнес среда на книгата".

На 17 май 2007 г., четвъртък, от 18,00 часа в зала 1 на СУ.

Премиера на сборниците:

· "Комуникация, спорт и култура" - съставители и научни редактори Минка Златева и Дияна Петкова от катедрата на ЮНЕСКО "Комуникация и връзки с обществеността " на ФЖМК на СУ;

· "Комуникационен мениджмънт в световната политика и бизнеса" - научен редактор проф. Евгений Пашенцев от Московския градски педагогически университет (Русия);

· "Европейски изследвания на културното наследство" - петтомник с научни доклади от европейски проект, съставител и научен редактор проф. Милош Дрдацки от Академията на науките на Чешката република.

На 18 май 2007г., петък, от 9,00 до 19,00 часа в зала 1 на СУ

Десета юбилейна международна научна конференция на катедрата на ЮНЕСКО "Комуникация и връзки с обществеността" на ФЖМК на СУ на тема "Културни различия и комуникация между културите", организирана съвместно с ПРООН-България и Националното движение "Българско наследство". Първи ден (теоретична дискусия).

На 19 май 2007 г., събота, от 9 до 19 часа в зала 1 на СУ

Десета юбилейна международна научна конференция на катедрата на ЮНЕСКО "Комуникация и връзки с обществеността" на ФЖМК на СУ на тема "Културни различия и комуникация между културите", включващ кръгла маса между специалисти по връзки с обществеността и журналисти, докторантски семинар и студентско ателие.

На 21 май 2007 г., понеделник, от 18,00 – зала 13 на ФЖМК

ФЖМК и Австрийското посолство представят сборника „Австрия-България: традиции с бъдеще", подготвен в рамките на съвместен проект от 2005-2006 г.

На 22 май 2007 г., вторник, от 17,00 – зала 13 на ФЖМК

Катедра „История и теория на журналистиката" представя сборника „Журналисти по теория, журналисти на практика" (информационен дневник от провеждането на първия медиен панаир 11-15 декември 2006 г.).

На 30 май 2007 г., сряда, от 11,00 часа – зала 43 на ФЖМК

Промоция на студентска телевизионна продукция организирана от катедра „Радио и телевизия".

10 May 2007

Да се засмееш на български


От скоро на пазара е новият сборник с хумористични разкази на издателство "Кронос" - "Смях по български".

И макар че напоследък не се усмихваме много често, ние, българите, сме народ с чувство за хумор.

Ироничният поглед към собствените ни недостатъци и към недъзите на собственото ни общество са безценно качество, което е помагало и ни помага да вървим по-леко през изобилието от препятствия и кризи, които нашата национална Съдба с такова постоянство ни поднася.

В този смисъл, срещата с нашенския си мил и роден хумор със сигурност ще е приятна и смехотворна.

Макар селекцията на такъв тип издание да предполага субективизъм на подбора, съставителите твърдят, че с всички сили са се опитали да бъдат максимално обективни (докато са се смяли заедно с избраните автори).

Подборът включва утвърдени автори, отдавна признати за класици на нашата словесност (започни с ироничната усмивка на Щастливеца, през Чудомир, Елин Пелин, Ивайло Петров, Йордан Радичков, Любен Дилов, Георги Мишев, Странислав Стратиев).

При някои от тях трудността е била да се изберат само няколко от многобройните им сатирични произведения. При други – класически разкавачи пък, е търсен точният иронично-саркастичен поглед върху българската действителност.

В сборника присъстват и творби на автори, активно сътрудничили на различни хумористични издания в близкото минало, и чийто имена са известни на по-улегналите поколения, но бяха позабравени в суматохата на прехода като Петър Незнакомов, Антон Антонов – Тонич, Генчо Узунов, Васил Цонев, а според нас те не трябва да потъват в забвение.

В колекцията приръстват и все още трудещите се в попрището на смеха Ясен Антов, Йордан Попов, Кръстьо Кръстев, Михаим Вешим, Чавдар Шинов, Весел Цанков, Николай Вълчинов.

Издателите споделят и съжалението, че поради несъгласие с наследниците на Николай Хайтов, Радой Ралин и Светослав Минков техни творби не са били включени в сборника.

Това обаче едва ли ще отнеме от удоволствието и усмивките, които останалите носят при всеки прочит..

Издава: Кронос

Гмурци и масова култура по Доктроу


На българските читатели Едгар Лорънс Доктроу е познат предимно с култовия си роман “Рагтайм” (филмиран от Милош Форман). Американският писател е работил в сценарния отдел на Columbia Pictures, бил е главен редактор на New American Library, Dial Press и други издания.

Счита се за един от най-значимите съвременни американски писатели, чиито книги са панорамни картини на живота в САЩ от края на ХІХ и началото на ХХ в. Сред световните му бестселъри са романите “Книгата на Даниъл” и “Били Батгейт”.

Този месец издателство Унискорп издава “Езерото на Гмурците”. Книгата възкресява 30-те години на ХХ в. в САЩ. За нея самият Доктроу казва: “Да се приеме като толкова особен един роман, в който има загриженост за нашето общество, е факт, показателен по-скоро за нашето време, отколкото за която и да е от книгите ми. Сега знам, че всеки миг си има своя истина и това, което наричаме измама, е всъщност истината на отделния миг, желанието той да бъде това, което изглежда.

Действието в “Езерото на Гмурците” се развива през 1936 г. Депресията след голямата икономическа криза е накарала хиляди младежи да напуснат родните места. Те скитат из страната в търсене на временна работа.

Един от тях е Джо. Той изоставя пътуващите панаирджии, на които помага, зърва едно голо момиче в осветения прозорец на частен влак, поема по железопътната линия и попада в огромното имение на индустриалец.

Хората искат да забравят грижите си, гмурват се в масовата култура на фабриките за мечти, в един измислен свят. Така Гмурците са не само вид птица, а и заблудени, загубили способността да разсъждават хора.

Финалът на романа е уникален: “…те презираха живота ми, не можеха да понесат сочната жизненост на моето съществуване. Този път гостите бяха гангстери, пълни с романтика, крадци, изнудвачи, убийци от най-долен сорт, с жените си, може би курви, може би - не.

Старецът ги посрещна сърдечно, с радост чу мненията им за бивака, възхити се от тесните рокли и червените устни на жените опиянен, че има тъй неподходящи за мястото тук гости, край Езерото на Гмурците.”

Издава Унискорп

Как сме се превърнали в това, което сме?


„Какво обичах" е третият роман на нашумялата през последните години американска авторка Сири Хуствет, наричана от някои „най-изтънчената и привлекателна писателка на Америка".

Хуствет е с норвежко потекло, но е родена през 1955 г. в щата Минесота. Тя е съпруга на големия съвременен американски писател Пол Остър.

„Какво обичах" е историята на двама мъже, преразказана от изкуствоведа Лио Херцбърг: на самия Лио и на неговия близък приятел Бил Уехслър.

През 1975 г. изкуствоведът Лио открива в малка галерия изумителна картина от неизвестен художник. Той купува творбата, изнамира автора й - Бил Уехслър - и така започва едно голямо приятелство.

Тази история се развива в продължение на двайсет и пет години в парниковата атмосфера на нюйоркския артистичен свят.

Техните женитби, съпруги, съдбите на техните деца, които странно се преплитат, перипетиите, през които преминават - всичко това е представено на фона на парада от идеи, социални взаимоотношения, еротизъм, хистерия и търсене на собственото „аз".

А през цялото време Сири Хуствет се опитва да отговори на завладелия съзнанието й въпрос: „Как сме се превърнали в това, което сме?"

"Забележително постижение дори за прозата на Сири Хуствет, която с чутовното отношение едновременно към тънкия нюанс и сложните взаимоотношения ни доказва, че приятелството е могъща изява на интелигентността.

Последните страници на тази книга карат читателя да проумее толкова много, че тъгата се превръща в радост."

в. „Вашингтон пост"

Време е за номинации

Нов български университет обяви конкурс за Наградата за гражданска доблест "Паница" за 2007 г.
Крайният срок за номиниране на кандидати е 31 май 2007 г.

Наградата се присъжда от учреден с дарение на Димитър Паница фонд към настоятелството на НБУ. Лауреатите на наградата получават специална грамота, плакет и 10 000 лв.

Наградата се присъжда на личности, които служат за достоен пример за обществено поведение и с дейността си утвърждават ценностите на високия обществен морал и почтеност, на обществения диалог, хуманизъм и толерантност, като така допринасят за позитивна обществена промяна на местно или национално ниво.

Кандидатури могат да предлагат граждани, групи граждани или юридически лица. Пълния текст на статута на наградата и формуляр за номиниране на кандидати можете да намерите на www.nbu.bg/panitza или на www.fdbfoundation.org

06 May 2007

Спомени и анкети



от Оля Стоянова

Вече всички би трябвало да са разбрали, че тази година се навършват сто години от рождението на Емилиян Станев, а 2007 г. дори беше обявена от ЮНЕСКО за година на писателя като признание за приноса му към световната литературата.

Това стана повод за издаването на четири тома от избраните му съчинения. Но с това не се свърши. Сега литературните историци започнаха да вадят архиви – литературни анкети, спомени на съвременници на писателя, автентични записи.

Емилиян Станев, псевдоним на Никола Стоянов Станев, е роден във Велико Търново, живял e със семейството си и в град Елена. Гимназия завършва във Враца, учи живопис в София и записва финанси и кредит в Свободния университет. Завежда отдел "Белетристика" във вестник "Литературен фронт" през 1950 -1955 г. През 1934 г. за първи път се подписва като Емилиян Станев при публикацията на разказа "Крадецът и кучетата" във в. "Литературен глас".

Впрочем – в тези две книги, "Емилиян Станев. Литературни анкети" на Иван Сарандев и "Спомени за Емилиян Станев", съставени от Радка Пенчева, историята на големия писател не изглежда точно така. В спомените на съвременниците си Емилиян Станев е ученолюбиво момче, което още в шести клас изнася реферати, интересува се от лов и сериозни разговори за човека, едно лято помага в изографисването на църквите и даже станал кръстник на една кръчма в село Разпоповци – сложил й надпис "Пивница "Долу репарациите!". Разбира се, това са разказите на негови съученици от гр. Елена и приятели от различни периоди на живота му.

"Спомени за Емилиян Станев" е сладкодумна и искрена книга, събрала в себе си спомените на такива личности като Йордан Радичков, Николай Хайтов, Радой Ралин, Тончо Жечев, Дончо Цончев, Павел Матев, Любен Дилов, Владимир Свинтила, Йордан Василев, Владимир Зарев, Светозар Игов, Блага Димитрова, Въло Радев, Никола Корабов и много други.

Литературната анкета на Иван Сарандев с Емилиян Станев представлява шест разговора, които бележат основни точки - родно място и родители, детство и детски спомени, училище и учители, първа книга и нейната оценка от съвременниците, литературна среда и познанства, биография на по-крупните произведения, прототипове и особености на творческия процес. Освен тези шест разговора в книгата са поместени записи от срещи и разговори с Емилиян Станев от различни години, както и впечатления и наблюдения на Надежда Станева. Книгата върви с диск, на който са записани част от разговорите, с гласа на писателя.

Библиотека


Бийтълс
Ларш Собю Кристенсен е автор на "Полубрат", романът, който стана причина през последните години да се говори за вълната от силна скандинавска литература. Норвежецът има куп почитатели и дори е номиниран е за Нобелова награда. Наричат "Бийтълс" "роман на поколенията", той има само в Норвегия 23 издания и е пример за добра литература. Всяка глава в него носи името на песен на групата. Започва с I feel fine и завършва с Love me do. Добрият превод е на Анюта Качева, а издателството е "Весела Люцканова".

Кехлибарената стая
В основата на тази книга е една легенда. Историята, която Хайнц Конзалик разказва, обаче не свършва с нея. Германецът е упорит изследовател - завършил е театрознание, история на литературата и има вкус към митовете. В резултат се е получил исторически трилър, в който истинските имена на героите са се запазили, а историческите събития служат за фон. "Кехлибарената стая" е заглавие на "Унискорп".

Ирландски митове и легенди
Подобна книга излиза за първи път у нас. Тук са събрани вълшебни приказки, които биха могли да се разказват за лека нощ - от епичната ирландска легенда за Кухулин до приказките за банши, леприкони и магьосници. Тези разкази обхващат целия спектър на ирландските митове и предания. Авторът е Мартин Скот, а преводът е дело на Маргарита Спасова.

Създатели на историята
Герои на тази книга са вождове, царе и пълководци от зората на цивилизациите. Това са Хамурапи, Ментухотеп, император Хуан-Ди, Гилгамеш, Агамемнон. Дори в учебниците по история тези имена се споменават бегло, но тук те са пълнокръвни герои. Книгата е снабдена с хронологични таблици на събития и на династии, с много илюстрации. Тя е първа от поредицата "Създатели на историята" на издателство "Мария Арабаджиева".

Нещата, които остават
Определят Сара Уилис като нов глас в американската художествена проза, а "Нещата, които остават" е дебютният й роман. Героиня в него е 15-годишната Тамара, която води скитнически живот. Това е една добре разказана история - едновременно позната и дълбока. Заглавието е на "Летера".

Стратегия
Цветан Семерджиев започва съвсем от начало - обяснява, че днес понятието стратегия се използва в повечето случаи не на място и че думата идва от гръцки и значи пълководец. Оттук нататък той обяснява как човек може да се развива като стратег в полета на мениджмънта. И твърди, че цялата тази теория, приложена в полето на мениджмънта, дава добри резултати. Заглавието е на "Класика и стил"

Пътеписите


Марин Карбовски пише за Вашингтон и Атон, за Босна и Варна, за Македония и Куба. Героите му са бай Иван Сондата, Пазачът на фара и бай Господ, стопаджийки по пътя, младоженците Нурай и Хасан и още куп хора, които са колкото странни, толкова и обикновени, защото човек може да ги срещне навсякъде.

"...Лошото на всички пътеписи е, че ти се случват на пияна глава, а трябва да ги пишеш на трезво", обяснява Карбовски. От това обаче историите не страдат.

Юлиян Генов пък е събрал африканските си записки в книга. "Защо небето над Африка е толкова високо? В никой друг континент човек не придобива това велико и малко мистериозно усещане за високо небе", пише Юлиян Генов в

"Истинският господар на саваната". Към книгата върви и DVD със снимки и видео от Кения и Танзания

"Истинският господар на саваната" на Юлиян Генов и "Пътеписите" на Мартин Карбовски са заглавия на "Сиела".

"Едно" издаде първата българска книга с графити

В новия брой списанието отговаря на въпроса "Кой стои зад вълната яки партита напоследък?"

В новия брой списанието отговаря на въпроса "Кой стои зад вълната яки партита напоследък?"
04.05.2007

"Napalm Graffix" е първата българска книга с графити и е издадена от редакцията на "Едно" (1) със съдействие на "Нисан". Може да бъде разгледана и на сайта на списанието Edno.bg.

В книгата са представени 12 години от работите на Nastе. Или Nast, Nassimo, Настера, Napalm Graffix...

Той е само на 27 г., "но е безспорно един от първите, най-спряганият и вероятно най-уважаваният български райтър/артист", твърдят от редакцията.

Книгата "Napalm Graffix" съдържа платна, илюстрации, скици, стени, интериори, бомби, влакове - подредени в двуезично книжно тяло от 144 страници.

Работите са рисувани между 1995 и 2007 г. Повечето могат да се видят само в тази книга - едни вече ги няма, други не са снимани и публикувани никъде, трети са в чужбина, четвърти са в частни апартаменти или по строежи, с които кой знае какво е станало.

Това е личният архив на Настера, който можеш да разглеждаш с часове, твърдят издателите.

"Napalm Graffix" може да се купи в книжарници "Пингвините", както и в някои избрани магазини на цена 20 лв.

В новия брой под заглавието "Нощна смяна" "Едно" отговаря на въпроса "Кой стои зад вълната яки партита" напоследък?".

"В резултат от постепенното, но непрекъснато покачване на нивото на партитата напоследък, решихме да си направим среща с техните организатори, да ги подложим на кръстосан разпит и да установим какво и как точно им се случва.

И така попаднахме на няколко групи ентусиазирани, енергични, позитивни, млади (и не съвсем) ценители на качествения саунд, решени на всичко в името на якото парти, които ни разказаха откъде са дошли, къде са в момента и най-важното - накъде са поели", обясняват редакторите.

Музикалните им изненади не свършват с това. Те прослушали на живо лондонската мулатка Lady Z и срамежливия датчанин Мортен Варано от "SlowTrainSoul" във варшавския клуб "Iguana Lounge", след което ги проследи до своеобразната им съблекалня в едно мазе и на чаша вино им задали няколко въпроса.

Другите им открития за месеца са:

- Kidkanevil - малко луд, нелепо талантлив и много скромен диджей и продуцент, за който смело можело да се каже: "Този човек има повече талант в малкия си пръст, отколкото някои хора в цялото си родословно дърво."

- хипнотизиращото британско трио "Belleruche", които разказват за кучета и гърнета мед и дори правят опит да опишат музиката си.

- канадският диджей и търнтейбълист от лейбъла Ninja Tune Kid Koala, който на 16 май ще пуска в софийския клуб "Ялта".

Представен е новият филм на Андрей Паунов "Проблемът с комарите и други истории", който е включен в седмицата на критиката в Кан.

Специално за хората с вкус към пътешествията списанието се среща с чешките пърформъри mamapapa, които правят изкуство за номади и около 24 май ще навестят Фестивала на козето мляко в с. Бела речка.

Направено е и проучване защо и как нискотарифните авиокомпании все още са във въздуха.



Легендарният Юз Алешковски идва в България

Авторът на знаменитата песен "Другарю Сталин, вий голям сте учен" ще изнесе концерт и ще представи най-новата си книга
05.05.2007

Легендарният руски писател Юз Алешковски ще гостува в България от 15 до 23 май.

Авторът на знаменитите песни "Другарю Сталин, вий голям сте учен", "Съветска великденска" и "Персонално свиждане" е роден през 1929 г.

Младостта му минава по военните кораби на Тихоокеанския флот и главно в сибирски лагери, откъдето излиза през 1953 г. Зад бодливата тел Алешковски пише своите песни, които се превръщат във фолклор.

През 1979 г. той излиза от анонимност, като публикува някои песни в нелегалния алманах "Метропол", и е принуден да емигрира в САЩ.

От тогава песните му са издавани десетки пъти, а сатиричната му проза ("Николай Николаевич", "Кенгуру", "Ръката", "Маскировка", "Синичка скромна забрадка", "Смърт в Москва", "Тангото на бълхите") има успех в цял свят.

Преди повече от 20 години нобелистът Йосиф Бродски не се побоя да го нарече "гениален автор с феномален слух за езика" и го нареди до най-големите руски писатели на миналия век като М. Булгаков, А. Платонов, М. Зошченко.

Алешковски е признат за родоначалник на руската авторска песен, далеч преди Висоцки, Галич и Окуджава. Днес той живее уединено в щата Кънектикът в САЩ и рядко откликва на всякакви покани, дори от собствената му родина.

Според организаторите на посещението, издателствата "Факел експрес" и "Жанет 45", истинско чудо е, че 78-годишният писател не само се съгласи да пристигне в България, но и да изнесе авторски концерт, включен в програмата на Салона на изкуствата в Националния дворец на културата. Той ще представи и своята най-нова книга - "Светлина в края на дулото", която на български език излиза за първи път в света.

Гостуването на Алешковски в България се осъществява със съдействието на "Овергаз", Българската национална филмотека, Националния фонд "Култура" и "Винпром Русе".

Срещите на българските читатели с най-ярките и световноизвестни автори от поредицата "Нова проза", съвместен проект на издателствата "Факел експрес" и "Жанет 45", вече са традиция.

През октомври 2005 г. гостува Виктор Ерофеев, един от организаторите и авторите на прочутия алманах "Метропол".

Година по-късно българската публика се срещна и с другия организатор на "Метропол" сатирика Евгений Попов, както и с именития белетрист Анатолий Корольов и номинираната за "Букер" писателка Светлана Василиева.

01 May 2007

Историята като пътешествие



В началото бяха Истанбул и Йерусалим. След това Тибет и Мека. После дойде ред на Индия, Шанхай и Помпей. Това са само част от книгите на издателство "Рива", посветени на историята на отделни страни или градове. Не, не става въпрос за пътеводители. Нито просто за исторически справочници. Тези книги заслужават повече обяснение. Първо, защото са изчерпателни. Второ, защото разказват историята като роман.

Сега е ред на две нови заглавия - "История на страните от Бенилюкс" на Пол Арбластър и "История на Мексико" на Бъртън Къркуд.

Историята на страните от Бенилюкс разказва Пол Арбластър, преподавател в Университета в Льовен, Белгия. Както сам той обяснява, книгата е резултат от задълбочени проучвания. "Историческата традиция на английски говорещия свят е белязана от нещо като бяло петно, когато стане дума за трите държавици – Белгия, Нидерландия и Люксембург. Задачата ми в дадения случай е да направя тяхната история достояние на широк кръг читатели, а за да я изпълня, трябваше да се запозная с трудове, които иначе нямат отношение към специализираните ми научни интереси", пише преподавателят. Шанс е, че той освен усърден историк, е и добър разказвач. В обем от малко над триста страници той обобщава всичко - епохата на римските завоевания, през Средните векове, до днешните конституционни монархии и европейската интеграция.

Зад историята на Мексико на Бъртън Къркуд също стоят немалко усилия. Той също е историк и университетски преподавател и в книгата си възкресява легендарни личности от различни епохи - Монтесума II, Ернан Кортес, Бенито Пабло Хуарес, Панчо Виля, Емилиано Сапата. Неговият разказ започва с появата на първите хора по земите на сегашно Мексико, през уникалните цивилизации на олмеки, маи, ацтеки и стига до политическото положение днес. Книгата е снабдена с хронологическа таблица на събитията от мексиканската история, показалец на известните личности от мексиканската история и много бележки.

Ерата на тълпите


"Ако поискате да назова най-важното изобретение на съвременността, без колебание ще отговоря: индивида, и то поради едно очевидно съображение. От самата поява на нашия човешки род до Ренесанса за хоризонт на човека винаги е служело онова "ние" – неговата група или семейство, с което са го свързвали основни задължения. Но в момента, в който великите пътешествия, търговията и науката са отделили този независим човешки атом..., той започнал да гледа на света от перспективата на "аз" или "мен", пише Серж Московичи в "Ерата на тълпите". Тази книга не е настолно четиво само за студенти по социология и психология. Наистина, наричат Московичи човекът, който въвежда социалната психология като научна дисциплина в Европа. Той поставя началото на изследванията на социалните представи, на активните малцинства и на проблемите на колективната психология. Но книгите му са важни, защото той изрича на висок глас онова, което много хора ми мислят. "Може би появата на масите в по-голяма степен, отколкото прогресът на историята, растежът на икономиката и раждането на нови нации се явява показател на агонята на старите цивилизации и за завръщането на безредието, което предхожда развитието на нови цивилизации", пише той.

Иначе всичко това има своята предистория. Преди повече от сто години, през 1895 г., във Франция излиза книгата на Гюстав льо Бон "Психология на тълпите". През 1981 г. и пак във Франция излиза монографията на Серж Московичи "Ерата на тълпите". За времето между появата на тези две книги обаче е минало доста време. Тенденциите, отбелязани от Льо Бон, вече трайно са навлезнали в обществения живот. Социалният феномен на масата, разтварянето на индивида в нея, появата на фигурата на вожда и влиянието му върху тълпите –това са основните въпроси, върху които се спира Серж Московичи. Той преразглежда психологическите теории на Гюстав льо Бон, Габриел Тард и Зигмунд Фройд.

Впрочем, самият Московичи има интересна биография. Роден е през 1928 г. в Бесарабия. През войната поради антисемитското законодателство в Румъния работи в трудов лагер. В 1948 г. през няколко бежански лагери се озовава в Париж, където завършва психология в Сорбоната и защитава докторска дисертация. От 60-те години провежда изследванията си и чете лекции в Принстън, Станфорд, Кеймбридж, в Ню Йорк, Женева, Париж и Йрусалим.

Иначе механизмът за създаването на тълпа изглежда прост. За да има тълпа, тя се нуждае от вожд – той е най-важната част от нейната самоорганизация, твърди Московичи. Оттук нататък тълпата се подчинава на прости закони. Които е хубаво да се знаят.

Преводът на "Ерата на тълпите" е на Евгения Грекова, а заглавието – на издателство "Дамян Яков".

Поезията на Кръстю Пастухов в Полша

На 23 април 2007 г. в Българския културен институт във Варшава пред полската публика беше представена поетичната книга на Кръстю Пастухов “Небесна врата”, която съдържа негови избрани стихотворения.

За поезията на Кръстю Пастухов и за последната му книга говори проф. Гражина Шват-Гълъбова от Варшавския университет. В словото си тя каза: ”Това е поезия на забележителен наблюдател, любопитно “надничащ” към света, но също така и поезия много лична, изтъкана от изживени емоции и светли рефлексии; тя е свидетелство на човек впечатлителен, който с нежност забелязва и изразява всичко красиво, независимо дали то е красотата на преминалата през призмата на културния опит природа, приятелството или любовта...”

Студентът по българистика от Варшавския университет Лешек Борковски прочете преведени от него стихове от книгата.

Малко по-рано, на 12 април, Кръстю Пастухов се срещна със студенти българисти от Университета “Мария Кюри-Склодовска” в Люблин, където беше представен от доц. Албена Вачева. Юстина Попик и Анна Пиркош прочетоха цикъл негови стихотворения, преведени от тях. В краткия репортаж, който написаха за своята среща с него, те изразиха радостта си, че “във време, когато всички говорят само за катастрофи и грозни неща, той ни каза, че пише за красотата в живота, за всичко, което е положително в човека и битието му”.

Ана Стойкова

Сибила Алексова и Десислава Тивчева - лауреати на Южна пролет 2007

На 25, 26 и 27 април 2007 г. в Хасково се състояха 35-ите литературни дни и Националния литературен конкурс за дебютна литература "Южна пролет".

За поредна година градът събра на едно място младите автори, издали първата си книга през изминалата година, и много други участници в предишните конкурси, както и всички повлияни от магията "Южна пролет". По традиция трите дни бяха изпъстрени с много събития - представяния на книги, лауреатски вечери на бивши носители на "Бронзовия Пегас", дискусии и др. И тази година младите автори бяха оценявани от авторитетно жури под председателството на проф. Боян Биолчев и членове проф. дфн Валери Стефанов - литературовед, писател, Димитър Томов - писател, директор на Университетско издателство, Миглена Лилова - поетеса, Мирела Иванова - поетеса, Ели Видева - председател на Клуба на дейците на културата в Хасково и Иван Енчев.

Церемонията по награждаването се проведе в Драматично-кукления театър "Иван Димов". Сред участващите 22 книги в категория "Поезия" и 7 книги в категория "Проза" журито определи следните награди:

Званието "Лауреат" с връчване на бронзова статуетка "Пегас" и финансови награди получиха Сибила Алексова за стихосбирката "Заземяване на мълниите" и Десислава Тивчева за белетристичната й книга "Иманярска луна и една змеица за нощта..."

Съпътстващи награди получиха: Златозар Петров за стихосбирката "Хулно сърце" - награда на Тракийско дружество "Георги Сапунаров"; Веселина Сариева за стихосбирката "Ощ" - награда на Посланика на Великобритания Джеръми Хил; Георги Илиев за романа "Животът и смъртта на господин Илиев".

Тази година наградата "Александър Паскалев" за цялостно творчество беше връчена на Валери Петров.

След официалното награждаване купонът продължи в Клуба на дейците на културата, където не беше забравена инициативата на миналогодишния дебютант Петър Делчев за определяне на награда от самите дебютанти за един от тях. Помежду си те определиха Десислава Тивчева за носител на това отличие, което й бе връчено от миналогодишния отличен от "колегите" си Димитър Краев. Членът на журито Димитър Томов заяви, че харесва идеята и следващата година ще бъде официално включена в програмата.

След миналогодишното недоволство на участниците, че липсват доклади за дебютните книги от журито, тази година такъв доклад се направи, но поради ограниченото време не бяха разгледани всички. Все пак Димитър Томов заяви, че през следващата година ще бъдат отделяни в програмата по няколко часа всеки ден, за да се срещнат авторите с журито и очи в очи да чуят предимствата и недостатъците на своите първи издадени книги. Да пожелаем на бъдещите дебютанти това да се случи и да им бъде полезно в тяхното творческо развитие.

Найден Найденов, директно от Хасково
и Светла Стайкова на телефона от София

slovesa.net