29 April 2008

Политиците не защитиха книгите ни пред Брюксел


Интервю на Аглика Георгиева със Светлозар Желев, член на Управителния съвет на асоциация „Българска книга” и търговски директор на ИК „Сиела”:




22.04.2008




Светлозар Желев, Снимка: Диана Милева







- Какъв път извървя българската книга през последните години?




- Това е моят път. Аз лично го извървях. Започнах като продавач на площад „Славейков”. Сега съм търговски директор на едно от най-големите издателства у нас. Големият проблем на нашия бизнес бе жестоката му декапитализация след промените. За разлика от другите сектори - предприятията можеше и да не работят, но последва някаква приватизация. Капиталите на книжния сектор - книжарниците, се превърнаха в бутици и кафенета. През последните 17 години книгите не само, че не бяха приоритет на управляващите, но и въобще не влизаха в тяхното полезрение. Бяха оставени изцяло в ръцете на частната инициатива. Оттам се и тръгна с това лошо отношение към книгоиздателите и търговците, които бяха определяни като кожодери, които надуват цените. Докато навсякъде по света книгите са държавен приоритет, у нас те са оставени на произвола на съдбата. Единствената държава, която нехае за книгите си, твърдя го с абсолютна сигурност, е България.







- Ние сме и единствената държава и без закон за книгата?




- Още през 90-те години консултанти от Европейския съюз отправиха препоръки за развитие на книжния сектор. Тогава бе отбелязано, че у нас липсват книжарници и спешно трябва да се изработи закон за книгата, за да има реална държавна политика в тази област.







- Защо не се получиха нещата?




- Защото няма финансови интереси. Книгите не са стока, от която може да се изкарват големи печалби. При нас надценките не са 300%, както при дрехите.







- Причина ли е затова книгите да се неглижират?




- Разбира се, че не. Затова и ние се опитваме да кажем на политиците колко важна е книгата, като единствен източник на знания. Компютрите не са всичко. Ако едно дете не може да чете, всички компютри на света няма да го направят разумен човек. С истинска култура.







- Има ли напредък в отношенията ви с институциите?




- Със сигурност. Доста години гледахме единствено физически да оцелеем. Политиците ни мислеха също само за това. Влизането ни в Европейския съюз се превърна в едно от доказателствата, че у нас никой не мисли за книгите. Всички новоприети членки запазиха при подписване на договорите си за присъединяване изрични клаузи, които определят преференциални или нулеви ставки за ДДС за книгите. Ние искахме да влезем в ЕС на всяка цена и пожертвахме абсолютно всичко за тази цел. Никой не се сети при преговорите да защити книгите. Ако бяхме поискали редуцирана ставка, никой нямаше да ни откаже. Както стана с Полша. Там данъкът е 0%. Нашите политици обаче не го направиха. Дори и учебниците автоматично с влизането ни в съюза се обложиха с данък. Но политиците ни си замълчаха. А това е практика в Европа. И в Ирландия и в Англия ставката е 0%.







- Да припомним, у нас данък ДДС е 20%. Това е най-високият данък за книги в Европа?




- Така е. Само у нас и в Дания има толкова високо ДДС. Но в Дания ситуацията е съвсем различна. Там държавата всячески подпомага книгоиздаването. Държавата дава пари за всяко издание на датски автор и купува всяка книга на датски за библиотеките. Там библиотеките плащат и „наем” на издателите и носителите на авторски права.







- Проучено ли е изобщо европейското законодателство у нас?




- За съжаление в нашето Министерство на културата изобщо не е проучено европейското законодателство в тази област, а то задължително ще трябва да бъде приложено и у нас. Просто няма интерес.







- Каква е ролята на Международните книжни панаира за популяризиране на българската книга и култура по света?




- Държавата отново я няма. На последното голямо изложение в Лондон ние например нямахме щанд. А съседна Румъния се разпростираше на декар площ. Умрях от завист, като видях щандовете им. Затова и ги снимах. Румънците са на светлинни години от нас. Между другото, в северната ни съседка всяка година под формата на ваучери учителите получават по 100 евро за закупуване на книги. Какво повече да говорим?

READ me and LET me GO!


Проектът за стартиране на Bookcrossing - свободно обменяне на книги от почитатели на книгата, което завладя цял свят е от 17 април до 24 май. Думата “bookcrossing” вече е добавена в Оксфордския речник и означава: практиката да оставяш книга на обществено място, за да бъде намерена и прочетена от някой друг, който след това да я остави някъде, за да я намери друг. От 17 април АБК ще стартира проекта Bookcrossing с книги, предоставени от водещите българските издателства. Над 500 книги от 20 български издателства ще бъдат пуснати на свобода на обществени места, в най-посещаваните заведения, кафенета, барове, паркове и др. в София, Пловдив, Варна и Бургас. Идеята на Bookcrossing e, че мястото на книгите не е само по лавиците на библиотеките, а те трябва да обикалят света и да стигат до колкото се може повече хора. По думите на създателя на Bookcrossing - Рон Хорнбейкър: “Просто казано, нашата цел е да превърнем целия свят в една голяма библиотека. Bookcrossing е безкрайна размяна на книги, първата и единствена по рода си.”
Това са “книги на свобода”, които всеки би могъл да намери, прочете, и остави на друго място и дори в друг град, за да бъдат прочетени от друг. Всеки може да се включи като остави своя любима книга придружена със стикер (регистриран на сайта www.bookcrossing.com). Места за Bookcrossing, където АБК ще оставя книги в София са “Апартаментът”, “Кривото” до Софийския университет, “Уго”, “Дон Домат”, автобус 280, Клуб "Малееви" и др. Стикерът, който се поставя в книгите, гласи: "Здравей! Hola! Bonjour! Howdy! Аз съм много специална книга. Пътувам из целия свят и търся нови приятели. Надявам се, че с теб също ще станем приятели. На сайта www.bookcrossing.com можеш да въведеш моя BCID номер (пише го по-долу). Там ще откриеш къде съм била и кой ме е прочел, можеш да го успокоиш, че съм на сигурно място в твоите ръце. След това ... ме ПРОЧЕТИ и ме ПУСНИ!"






По материали на АБК (подробно ето тук)

27 April 2008

the future of books



Бъдещето на книгата според британския дизайнер Кайл Бийн.

23 April 2008

КИТ?!





На 21 април 2008г. - на посещение в голямата лоша сграда, пълна с толкова много мистерии, та не видяхме ни една!


Интересно помещение е книгохранилището на Народната ни библиотека. Осемте етажа са вече недостатъчни, та се налага книгите да се съхраняват и по пода.
Колеги, споделям с вас снимки на оригиналния "Рибен Буквар" на д-р Петър Берон.

22 April 2008

Ало?:)



Обаждане отгоре! В този миг "случайно" едни ентусиазирани бъдещи книгоиздатели минаха оттам, за да реагират.
- Ало? - каза развълнувано Елица ("хи-хи")
- Слушайте внимателно, няма да повтарям!- отговори един слънчев глас. - Днес е световния ден на Земята!- ведро продължи гласа. - Нека от днес нататък всеки ден да го направим такъв!

Да!:) А, утре е другия наш празник - световния ден на книгата!:))))
Колко красиво е да се отпразнува всичко това :)

15 April 2008

книгите в движение


Литернет обяви новата си услуга:

Книжен пазар LiterNet е система от услуги - уникална като концепция и изпълнение. Тя свързва ценителите на обживяната стара книга, книгата с биография - с читатели, които желаят да й дадат нов живот, да завържат нови познанства, да достигнат нови територии. Защото, ако една книга вече е непотребна за някого, то за другиго е отдавна търсена. А книгата - и като текст, и като вещ, повишава своята стойност в пътуванията си между читателите. Помогнете й да намери своя нов притежател, своя нов читател.

Първите 3 месеца услугата ще бъде напълно безплатна, купувачите и продавачите ще могат да се свързват директно един с друг. После обаче се въвежда система с есемеси за 2лв и точно тук внезапно загубих интерес.

Ако все пак това не ви е отказало, подробно инфо има тук.

14 April 2008

ничиите книги

Веднъж Ива мен покани на гости. Предния ден беше ходила в библиотеката и беше донесла хубави книжки. Когато Анакин (горе на снимката има една опашка :-)) се умори, с нея седнахме да почетем. Най-горната книга е с поезия на Яворов. Копието беше впечатляващо.

Очевидно твърде четено, много хора си бяха водили бележки, бяха подчертавали и така нататък.
Страницата със съдържанието беше скъсана. Но някой беше написал заглавията и номерата на страниците на всички стихотворения.
Стана ми мило, че някой се беше погрижил за книга, която не е персонално негова. Така е с тези копия - не са ничии и са на всички.

12 April 2008

Fear of taking risks is a fear of living.

Разказвала съм ви за книгите на Кери Смит, които притежавам, вероятно си спомняте.

Книгите, които тя прави, не са как да стана добър артист, как да живея по-цветно, въобще тя не говори как, а директно те боцка, за да пробваш сам. Да видиш къде ще те заведат идеите ти. Тя е отключвач.

Сега показвам едно интервю, което направи наскоро. Темата е изкуство, но тъй като говори за така наречените creative books, реших, че някой може да го намери за интересно.

11 April 2008

Представяне: "Големият Лучано" - Алберто Матиоли


Издателство ЕРА

има удоволствието да Ви покани

на чаша италианско кафе с вечния Лучано Павароти

Заповядайте на 15.04.2008 г. от 15.00 ч.

във Виенски салон „ЛУЧАНО”

ул. Московска № 29,

(ъгъла на ул. Московска и ул. Г. С. Раковски)

10 April 2008

blue-sky thinking

Знаете ли, че от лятото на 2004 съществува Cloud Appreciation Society? Броят на членовете за момента е малко над 12'000. Манифестът на организацията можете да прочетете тук, а сега се облегнете назад и се насладете на красивата малка книжка, която поръчах оттук.

09 April 2008

Second Hand




Странно, но в България все още не е разпространена формата second hand книжарница. Като изключим борсите за учебници, разбира се.


Това е едно малко и приятно магазинче, на което се натъкнах в Единбург. Изключително учтиво ми бе обяснено, че книгите са освен втора ръка, закупени от различни хора, и такива с намалени цени, които издателите разпродават, когато тиражът е прекалено голям и се получи застояване на изданието.
Може би е време да разчупим 'навиците' си...

04 April 2008

the hoax


Искам да препоръчам филма, който гледах снощи. Знаете английски и сами виждате че в него става въпрос за някаква измама. А щом пиша тук, значи става въпрос за книга.

Филмът е по действителен случай и това го прави безкрайно интересен.
Ричърд Гиър играе ролята на Клифърд Ървинг, американски автор, който през 1970 се среща със своя приятел Ричард Съскинд и двамата решават да напишат и издадат фалшива автобиография на оттеглилия се от света на медиите милионер Хауърд Хюз.

Възхитително е какво може да направи една книга, но за да не развалям изненадата, няма да разказвам.
Ще спомена само, че режисьор е Ласе Халстрьом и освен Ричърд Гиър, участват Алфред Молина и Марша Гей Хардън.

03 April 2008

ABC3D



Marion Bataille живее в Париж и е графичен дизайнер. ABC3D е първата й книга, която ще излезе в Щатите. Датата е 14 октомври, но вече може да се поръча предварително от Амазон.

02 April 2008

Бояна Петкова и Иван Христов ще вземат участие в априлското издание на “Време за четене”

На 4 април от 18 часа в галерия “Дебют” към Националната художествена гимназия (бул. “В. Левски”62) ще се проведе второто издание на “Време за четене”. Петъчна вечер (срещите са всеки първи петък на месеца) за четене, разговори, откровение. Един отпускащ, духовен, настройващ към отмора и безделие завършек на седмицата.

Този път в тандем са Бояна Петкова и Иван Христов. Общото междутях е, че са поети с издадени книги в поредицата “Поетики” към ИК “Жанет 45”, водена от Георги Господинов. Различното – ще проличи на самото четене. При появата на “Бдин” (стихосбирката на Иван Христов) се заговори за “силните втори книги”, противно на наложилото се твърдение, че първите поетични книги са най-успешни. След спечелени многобройни първи места на различни конкурси, поетесата Бояна Петкова пък издаде и своята първа книга - “Така ми е”.

За реалната звукова картина на вечерта пък ще отговаря отново Иван Христов, който е и създател на етно фолк-рок групата “Гологан” (http://myspace.com/gologanmusic).

А ето и представянето на поетите, направено от самите тях:

Бояна Петкова: не е автор. Или както се казваше в оня виц, тя си е „прост доктор”. Само не я питайте как съчетава поезията с медицината или медицината с поезията, защото ще ви погледне стреснато и леко одосадено. За толкова години така и не успя да измисли добре звучащ отговор на този въпрос. Не я бива и да се самопредставя, еле пък в стихове. Затова пък я бива да обича: хора и книги с висок хоризонт, цъфнали вишни, лютеница, адреналин, черни котки, червени макове, Флойд, Яйлата, сладолед, спални чували, приятелите, православни църкви, палачинки, астрология, децата, лятото, билкови аптеки, сухо мартини, у дома, вещици, „КуфарЪ”, бащата на детето си and all that jazz


Иван Христов: е автор разпънат между много неща: между музиката и литературата, между селото и града, между езичеството и християнството, между миналото и бъдещето, между Изтока и Запада:


Попитал веднъж един фен на Иван Христов
друг фен на Иван Христов:
Абе, не им ли омръзна на хората този Иван Христов!
Все го канят и все чете едни и същи неща!
Не! – отвърнал другият фен – И знаеш ли защо?
Защото неговите стихове са като песни.
Колкото по ги четеш, толкова по ти харесват!
Надявам се този път да прочете и нещо ново!

Очакваме ви!

източник: Жанет-45

01 April 2008

премиера


Уважаеми колеги и приятели,

Издателство „Кралица Маб" и Книжарници „Пингвините"

имат удоволствието да Ви поканят на представянето на книгата

Косово. Отложената независимост (Кралица Маб)

от Раймонд Детрез

С участието на автора,

Александър Кьосев и Бойко Василев

Книжарница „Пингвините", площад „Славейков" 11

4 април (петък) 17.30